Loading
Background

Oprawa obrazów na płótnie

 

Płótno malarskie to podstawowy materiał, na który artyści nanoszą swoje dzieła od setek lat. Jest to niezwykle trwały splot tkanin, między innymi takich jak len czy też bawełna. Artyści wykorzystują płótno głównie pod obrazy malowane farbami olejnymi i akrylowymi. Odpowiednio zagruntowane i zawerniksowane obrazy przetrwają całe epoki.

Płótno – jako ten najpopularniejszy wśród twórców nośnik obrazów – jest zazwyczaj odpowiednio naciągane na tak zwany blejtram. Właściwie naciągnięte płótno wykazuje odpowiednie napięcie i jest pozbawione jakichkolwiek nierówności, wgnieceń czy też fałd. Czasami praktykuje się naklejanie płótna na deskę, czy też płytę drewnianą – każdy artysta ma swoje własne metody obchodzenia się z tym materiałem, także jedni malują na płótnie przybitym do płyty, inni zaś na już wcześniej naciągniętym płótnie na blejtram. Niezwykle ważne jest, aby płótno było odpowiednio przygotowane – receptury i kolejność nakładania warstw są często tajemne a jakość stosowanych preparatów powinna być najwyższej jakości.

Obrazy malowane na płótnie – zarówno te farbami olejnym, jak i akrylowymi – oprawia się wieloma metodami. Istnieje mnóstwo sposobów, aby oprawić obrazy malowane na płótnie – każdy obraz wymaga indywidualnego podejścia i wyboru stosownej oprawy i materiałów, tak aby odbiór sztuki nie został zaburzony. Klasyczna sztuka często wymaga wyposażenia oprawy w płócienne, kolorystycznie dopasowane passe-partout, które uspakaja całokształt dzieła i pozwala na zastosowanie pasującej ramy do epoki i stylu. Współczesne obrazy oprawiane są przeważnie minimalistycznie – np. ramami osłonowymi lub też ramami typu „american box”.  Stosuje się jednak również rozbudowane techniki opraw.

Jeżeli nie wiesz jak oprawić swój obraz lub szukasz wyjątkowej oprawy, to skontaktuj się z nami! Jako doświadczona pracownia ramiarska doradzimy oraz oprawimy Twój obraz na płótnie.