Loading
Background

Jak wybrać obraz do salonu?


Wybór dzieła sztuki do salonu to poważna decyzja, którą powinniśmy uzależnić przede wszystkim od stylu, w jakim utrzymane jest pomieszczenie. Styl pomieszczenia będzie miał bezpośredni wpływ na wybór ramy do obrazu, ta zaś powinna korespondować ze specyfiką dzieła – techniką, gatunkiem i stylem malarskim.

Rozważając wybór obrazu powinniśmy znać podstawowe zasady sztuki ramiarskiej, a więc doboru ram do konkretnego dzieła sztuki, a także sposoby ich eksponowania. Obrazy klasyczne i stylizowane idą w parze z dekoracyjnymi ramami z drewna. Zależnie od okresu powstania dzieła – im starsze, tym bardziej ozdobna rama – wybiera się ramy złocone, rzeźbione lub frezowane. Dzieła batalistyczne oraz wielkoformatowe płótna historyczne zasługują na jeszcze bardziej ozdobne ramy, najczęściej szerokie i rzeźbione ze złoconymi ornamentami. Bez ramy nie obejdą się także portrety, również te nowoczesne. Malarstwo nowoczesne wymaga delikatnej i subtelnej oprawy, choć w przypadku niektórych dzieł można w ogóle zrezygnować z ramy. Natomiast ramki do grafik, szkiców i rysunków są najczęściej przeszklone. W przypadku tych ostatnich dominują kolory naturalne, ale nie są one obowiązkowe, co daje pewną swobodę aranżacji.

Rama obrazu stanowi integralny element wystroju wnętrza. Dlatego powinna pasować nie tylko do gatunku malarskiego, ale również specyfiki pomieszczenia. Dzięki znajomości podstawowych zasad oprawy dzieł sztuki możemy z dużą dozą prawdopodobieństwa stwierdzić, który obraz będzie pasował do naszego salonu, a który nie.

We wnętrzu, w którym przeważają antyki nie powiesimy sztuki nowoczesnej, i odwrotnie. Klasyczny obraz nie sprawdzi się w „zimnym” nowoczesnym wnętrzu. Pewną dozę swobody dają nam grafiki oraz szkice, którym na ogół towarzyszą delikatne i proste ramki. W przypadku tych ostatnich najważniejszą rolę odgrywa przeszklenie.

Jest jeszcze jeden niezwykle ważny element, który decyduje o wyborze obrazu do salonu oraz każdego innego wnętrza – sposób jego ekspozycji. Klasyki najlepiej sprawdzają się na tle ciemnych ścian – koloru butelkowej zieleni, czerni oraz czerwonego wina, ale równie dobrze zaprezentują się na jasnym, monochromatycznym tle. W obu przypadkach warto je dodatkowo oświetlić. Można w tym celu wybrać podświetlenie z góry lub z dołu. Wielkoformatowa sztuka nowoczesna nie wymaga podświetlenia, gdyż najlepiej prezentuje się na jasnym tle. Dodatkowym walorem aranżacyjnym dzieł abstrakcyjnych jest możliwość ich nietypowego zawieszenia, np. na ukos.

Poprzez odpowiedni dobór dzieła sztuki do stylu wykończenia wnętrza uzyskujemy integralną całość o wysokim walorze estetycznym, który cieszy oko i stanowi wyraz dobrego smaku.

POWRÓT DO WPISÓW NA BLOGU