Loading
Background

Jak dobrać ramę do obrazu?


Obrazy dostępne na aukcjach sztuki, w galeriach i antykwariatach najczęściej są już oprawione. Nie oznacza to, że oferowane propozycje są zawsze trafione. Wybierając ramę do obrazu należy brać pod uwagę nie tylko sam obraz, ale również jego otoczenie.

Rozpatrując kryterium obrazu powinniśmy uwzględnić:

  • technikę malarską,
  • gatunek,
  • styl malarski.


Technika malarska to przede wszystkim materiał, na którym wykonano obraz. Jeśli planujemy oprawienie obrazu namalowanego na płótnie powinniśmy zainwestować w profesjonalną głęboką ramę, której głębokość zostanie dopasowany do grubości krosien podobrazia. Jeśli natomiast planujemy oprawę obrazu na płycie lub desce powinniśmy wybrać płytszą ramę. Do oprawy rycin oraz różnego rodzaju grafik wykonanych na cienkich podłożach przewidziane są ramy szklone. W tym ostatnim wypadku najlepiej wybierać cienkie i wąskie ramki, które nie będą odwracały uwagi od oprawionego dzieła.

Gatunek malarski oprawianego dzieła ma ogromny wpływ na wybór ramy. Dzieła przedstawiające krajobrazy i pejzaże świetnie prezentują się w ozdobnych ramach złoconych. Mogą to być ramy frezowane i profilowane. Im starsze będzie dzieło, tym bardziej ozdobna może być rama. I odwrotnie, im młodsze dzieło chcemy oprawić, po tym mniej dekoracyjną ramę powinniśmy sięgnąć. Zgodnie z tą zasadą, jeśli nie oprawiamy wielkoformatowego obrazu batalistycznego lub historycznego portretu zdecydowanie nie powinniśmy sięgać po szerokie ramy rzeźbione.

Dla sztuki współczesnej i malarstwa abstrakcyjnego zarezerwowane są proste ramy bez zdobień. Najczęściej w neutralnej kolorystyce, która sprawia, że rama jest praktycznie niewidocznym „wykończeniem” obrazu.

Elementem, który nie pozostaje bez wpływu na wybór ramy jest również styl malarski, a właściwie towarzysząca mu kolorystyka. Obrazy, do namalowania których autor użył ciepłych barw powinny być oprawione w ramy w tonacji ciepłej. I odwrotnie. Dobierając kolor ramy do tonacji obrazu mamy pewność, że rama wydobędzie potencjał dzieła, a nie będzie nad nim dominować.

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, wybierając ramę dla obrazu musimy mieć na uwadze nie tylko sam obraz, ale również otoczenie, w którym dzieło będzie eksponowane. Rama powinna być integralnym elementem wnętrza. Obrazy w ozdobnych złoconych oraz rzeźbionych lub frezowanych drewnianych ramach doskonale prezentują się na tle ciemnych ścian, ale wymagają dodatkowego oświetlenia.

Malarstwo nowoczesne i towarzyszące mu subtelne wąskie ramki sprawdzają się natomiast na ścianach monochromatycznych, najlepiej w jasnych kolorach. Większą swobodę dają grafiki i szkice, które można oprawić na wiele sposobów, przy czym należy pamiętać o tym, żeby rama była subtelna i nie przytłaczała rysunku. Przestrzegając ogólnych zasad doboru ram do obrazów będziemy mieli pewność, że wybrane przez nas dzieło sztuki będzie się dobrze prezentowało w naszym holu lub salonie.

POWRÓT DO WPISÓW NA BLOGU