Loading
Background

Gablota wystawiennicza - MUST HAVE kolekcjonera?

Gablota wystawiennicza to coś, co zdecydowanej większości z nas kojarzy się raczej ze sklepem lub muzeum, a nie domową kolekcją motyli czy modeli samochodowych. Tymczasem gabloty wystawiennicze – nazywane często wystawowymi – występują w przeróżnych rozmiarach i kształtach, dzięki czemu z łatwością znajdziemy gablotę lub gablotkę w sam raz dla naszej kolekcji. W razie potrzeby możemy również zlecić wykonanie gabloty na wymiar. Taka gablota może być dodatkowo podświetlana lub posiadać inne funkcje.

Dlaczego warto zainwestować w dobrą gablotę?

Nasze kolekcje są bardzo cenne. Wiele eksponatów ma dla nas wartość sentymentalną, wiele innych stanowi inwestycję na przyszłość. Niezależnie od tego, czy nasza kolekcja ma wyłącznie wartość sentymentalną, czy też pieniężną zasługuje na odpowiednie wyeksponowanie i zabezpieczenie. I taką właśnie rolę pełnią gabloty wystawiennicze.

Przy użyciu gabloty możemy wyeksponować pojedynczy eksponat lub całą kolekcję. Do wyboru mamy gabloty wiszące – idealne dla kolekcji monet, motyli, a nawet znaczków pocztowych – oraz stojące, w których wyeksponować możemy większe przedmioty – modele samochodów, broń białą, rzeźby czy porcelanowe figurki. Poprzez takie wyeksponowanie nasza kolekcja zyskuje walor estetyczny, ale piękna prezencja – która może dodatkowo ułatwić późniejszą sprzedaż eksponatu/kolekcji – to nie wszystko. Dodatkowym atutem gablot wystawienniczych jest bezpieczeństwo eksponatów. Producenci gablot oferują gabloty z zamkami i kłódkami, dzięki którym mamy pewność, że eksponowane przedmioty nie trafią w przypadkowe ręce. Szklana gablota to także zabezpieczenie przed kurzem, którego osiadanie na eksponatach jest w znacznym stopniu zminimalizowane. To z kolei pozwala uniknąć częstego czyszczenia eksponatów, a więc uszkodzeń związanych z myciem i polerowaniem. Inną zaletą gablot jest możliwość trwałego opisu poszczególnych eksponatów, co zapewnia im czytelną i profesjonalnie wyglądającą ekspozycję.